Kurkuma alebo kurkumín je jedným z najdôležitejších korenín v Indii a mnohých ďalších ázijských krajinách. V tejto oblasti je široko dostupná, pretože sa najlepšie pestuje a rastie v teplom tropickom podnebí. Dnes sa používa aj v iných častiach sveta, a to nielen na varenie, ale aj na iné účely. 

Z vedeckého hľadiska patrí kurkumín do čeľade Zingiberaceae, kam patrí aj zázvor. Vďaka obsahu kurkumínu má vedecký názov Curcuma longa. Kurkumín je hlavným farbivom a chemickou zložkou tohto korenia. 

Kurkuma alebo kurkumín je jedným z najdôležitejších korenín v Indii a mnohých ďalších ázijských krajinách.

Nižšie sú uvedené niektoré zdravotné výhody kurkumínu:

Pôsobí ako posilňovač mozgu 

S pribúdajúcim vekom sa výkonnosť mozgových buniek znižuje v dôsledku rozvoja neurodegeneratívnych ochorení, ako sú demencia a Alzheimerova choroba. Obsah kurkumínu v korení je však veľmi užitočný pri odstraňovaní prekážok, ktoré môžu brániť hladkému fungovaniu starých mozgových buniek. Môže tiež pomôcť napraviť rôzne poškodenia mozgu. 

Obmedzuje zvýšenie hladiny cukru v krvi 

Toto korenie má jedinečnú schopnosť znižovať hladinu glukózy v tele na normálnu úroveň. Pomáha znižovať odolnosť telesných buniek voči inzulínu. Hovorí sa, že toto korenie môže tiež zvýšiť účinnosť bežných liekov na cukrovku, čo do značnej miery pomáha kontrolovať tento stav. 

Prevencia všetkých typov rakoviny 

Podľa najnovších štúdií v oblasti rakoviny kurkuma účinne zabraňuje vzniku rakovinových buniek v určitých častiach tela. Vďaka tomu je veľmi účinný v boji proti rakovine prsníka, prostaty, hrubého čreva a leukémii. Pacienti s rakovinou môžu pravidelným užívaním kurkumínu zabrániť rýchlemu šíreniu rakoviny v tele, pretože zabraňuje množeniu rakovinových buniek v postihnutom tele. Predpokladá sa tiež, že pomáha ničiť mnohé choré bunky. 

Posilňuje imunitný systém organizmu

Kurkuma obsahuje aj zložku známu ako lipopolysacharid, ktorá sa vyznačuje schopnosťou posilňovať imunitu ľudského organizmu. To znamená, že každý, kto trpí prechladnutím, chrípkou alebo vírusovou horúčkou, by mal toto korenie pravidelne konzumovať v práškovej alebo drvenej forme, aby pocítil úľavu od bolestivých príznakov. Antimykotické, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti tohto korenia tiež pomáhajú posilňovať imunitný systém, čím pomáhajú telu úspešne bojovať proti týmto chorobám. 

YouTube video

Poskytuje úľavu od bolesti pri artritíde 

Vďaka antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam tohto korenia sa ukázalo, že je veľmi užitočné pri artritických bolestiach a iných bolestiach chrupaviek alebo kostí. Niektorí výskumníci tiež tvrdia, že toto korenie je účinnejšie ako väčšina farmaceutických liekov, pokiaľ ide o zmiernenie bolesti kĺbov. 

Znižuje hladinu cholesterolu 

Kurkuma môže tiež pomôcť znížiť hladinu cholesterolu v sére vďaka svojim vysoko aktívnym antioxidačným vlastnostiam. To vedie k zníženiu rizika bežných kardiovaskulárnych ochorení. To pomáha zachraňovať životy pacientov, ktorí trpia negatívnymi účinkami vysokej hladiny zlého cholesterolu.

Z rovnakej kategórie: